Novinky

Služebnice, panovnice reformátorky
Diskusní večer žen přinesl nejen bohatý program ale i prostor pro výměnu zkušeností. Přes 50 účastníků z Čech, Německa i Polska tak mohlo prožít nevšední večer na hradě Grabštejn.
Společně silní – Vyšla přeshraniční hospodářská brožura Zittau – Bogatynia – Hrádek n.N.
Svazek měst „Malý trojúhelník“ bude v budoucnu společně propagovat přeshraniční hospodářský prostor.
Scratch - Workshop k tématu hudební péče v oblasti Trojmezí 2013
„Zpívání spojuje“. O tom se můžeme přesvědčit při dvou koncertech, kterých se jako účinkující může zúčastnit každý, kdo se zajímají o hudbu, tedy zejména všichni aktivní zpěváci oblasti Euroregionu.
Sportovní možnosti pro lidi s handicapem
Workshop s životním příběhem maratonce na vozíčku nebo zkušenosti žen z klubu Amazonek nám pomohl otevřít oči a překonat bariéry našich představ.
 

O svých zkušenostech v práci s lidmi s handicapem nebo seniory se podělili zástupci spolků i sociálních zařízení ze všech tří zemí Euroregionu Nisa

Dva dny strávily společně zástupci spolků a institucí, které se zabývají práci s lidmi s handicapem a seniory. Nejen výměna zkušeností, ale především praktické ukázky z terapeutické činnosti si pro sebe navzájem připravily zástupci jednotlivých organizací.

Neformálním vedením ukázek se ujala paní Agata Kamieniew-Bernaszuk, která je vedoucí terapeutické dílny, která nabízí volnočasové aktivity pro lidi s handicapem.

Účastníci workshopu měli možnost prohlédnout si tuto dílnu včetně terapeutické hudební místnosti vybavené speciálním lůžkem a také výrobky vytvořené návštěvníky tohoto centra, které se nachází v prostorách Domu kultury v Bogatyni.

Prezentaci svých výrobků a pracovních postupů v práci se seniory ukázalo i Diakonické středisko CČSH z Domova u Spasitele z Frýdlantu nebo Středisko denního pobytu pro seniory z Bogatyni. Mezi výrobky převládaly různé předměty zdobené ubrouskovou technikou, tkané tašky a nádherné květy z papíru.

Velká část programu měla praktický charakter a tak si účastníci workshopu odváželi nejen zkušenosti a inspiraci, ale i rozpracované výrobky a organizátorům zůstal společně vytvořený obraz.

Nejdůležitějším výsledkem tohoto setkání byl však zájem o spolupráci mezi jednotlivými organizacemi a dohodnuté kontakty a termíny vzájemných výstav. Všichni účastníci i se svými spolupracovníky a klienty, či návštěvníky jejich středisek se setkají na „Festivalu umělecké tvorby osob s handicapem", který se uskuteční v září tohoto roku v polské Bogatyni.

Toto setkání proběhlo v rámci projektu „Minulost a budoucnost regionu Trojzemí" který je podpořen z FMP CZ-PL Euroregionu Nisa a na jeho přípravě se podílela všechna tři města Svazku měst Malý trojúhelník ve spolupráci s Diakonií a misií CČSH.

(workshop proběhl 13. -14.4.2012 v polské Bogatyni a českých Heřmanicích)

H. Zimmermannová

publicita
Gemeinsame Geschäftsstelle des Städtaverbundes „ Kleines Dreieck“
Společný sekretariát Svazku měst Malý trojúhelník | Ziel/Cíl 3 CZ-D 100011677
Malý trojúhelník © 2010-2011 | design