Novinky

Služebnice, panovnice reformátorky
Diskusní večer žen přinesl nejen bohatý program ale i prostor pro výměnu zkušeností. Přes 50 účastníků z Čech, Německa i Polska tak mohlo prožít nevšední večer na hradě Grabštejn.
Společně silní – Vyšla přeshraniční hospodářská brožura Zittau – Bogatynia – Hrádek n.N.
Svazek měst „Malý trojúhelník“ bude v budoucnu společně propagovat přeshraniční hospodářský prostor.
Scratch - Workshop k tématu hudební péče v oblasti Trojmezí 2013
„Zpívání spojuje“. O tom se můžeme přesvědčit při dvou koncertech, kterých se jako účinkující může zúčastnit každý, kdo se zajímají o hudbu, tedy zejména všichni aktivní zpěváci oblasti Euroregionu.
Sportovní možnosti pro lidi s handicapem
Workshop s životním příběhem maratonce na vozíčku nebo zkušenosti žen z klubu Amazonek nám pomohl otevřít oči a překonat bariéry našich představ.
 

Hlavní zprávy

Služebnice, panovnice reformátorky

Diskusní večer žen přinesl nejen bohatý program ale i prostor pro výměnu zkušeností. Přes 50 účastníků z Čech, Německa i Polska tak mohlo prožít nevšední večer na hradě Grabštejn.

Společně silní – Vyšla přeshraniční hospodářská brožura Zittau – Bogatynia – Hrádek n.N.

Svazek měst „Malý trojúhelník“ bude v budoucnu společně propagovat přeshraniční hospodářský prostor.

Scratch - Workshop k tématu hudební péče v oblasti Trojmezí 2013

„Zpívání spojuje“. O tom se můžeme přesvědčit při dvou koncertech, kterých se jako účinkující může zúčastnit každý, kdo se zajímají o hudbu, tedy zejména všichni aktivní zpěváci oblasti Euroregionu.

Sportovní možnosti pro lidi s handicapem

Workshop s životním příběhem maratonce na vozíčku nebo zkušenosti žen z klubu Amazonek nám pomohl otevřít oči a překonat bariéry našich představ.

20. dubna - Lidová slavnost na Bodu Trozemí a Den bezpečnosti

Lidová slavnost na Bodu Trojzemí nabízí již tradičně bohatý kulturní program ze všech tří zemí i velkolepý ohňostroj. Den bezpečnosti v rekreačním areálu Kristýna, školení první pomoci a jednání členů projektové skupiny Bezpečnost v Trojzemí se zástupci hasičských sborů na česko-polské hranici – to vše připravují zástupci Svazku měst Malý trojúhelník do posledních 10 dnů měsíce dubna.

V  pondělí 25. 3. 2013 zasedala v polské Bogatyni Společná rada Svazku měst

Hodnocení minulého roku a společné plány do budoucna jsou již tradiční náplní společné rady, stejně tak jako vystoupení Mezinárodního parlamentu dětí a mládeže Nisa. Mimo to se členové rady vyjádřili i k zachování dopravy na železniční trati Varnsdorf – Seifhennersdorf a prezidentství a vedení měst převzala na příští rok Žitava.

"Jmenovaná Žitava" XV. Spectaculum Citaviae

Ve středu 8. května 2013v centru města Žitavy.
I v tomto roce si mohou návštěvníci užít celé slavnosti. Dopravní společnost Trojzemí přidá, na základě iniciativy města Žitavy, tento den další autobusové spojení ve směru na Jonsdorf a Oybin, do severních částí města Žitavy a ve směru na Eichgraben a Hartavu. Díky tomu mohou návštěvníci nechat auto doma a odjezdy autobusů jsou organizovány tak, že nikdo nepropásne ani závěrečný ohňostroj.

Dobrovolníci z Trojzemí.

Nejdříve společně pomáhali jako dobrovolníci při organizaci Mistrovství Evropy seniorů v lehké atletice a teď měli možnost svou spolupráci vyhodnotit a zavzpomínat.

Novoroční setkání 2013 pro děti v Euroregionu
„Děti jsou objevitelé“

Novoroční přijetí pro 100 dětí z Euroregionu
10. 01. 2013, 14.00 d 16.00 hodin
Měšťanský sál radnice Zittau, Markt 1

Je to vždy první z novoročních přijetí v kraji a zároveň také to, kde hosté vykazují nejnižší věkový průměr – „Žitavské novoroční setkání pro 100 dětí z Euroregionu Nisa“.

Drogy, zbraně, cigarety a šest zraněných

Tak to bylo jen několik indicií taktického cvičení jednotek požární ochrany a složek Integrovaného záchranného systému české a polské republiky, které bylo zaměřené na řešení následků dopravní nehody.
Ta se stala na nové silnici mezi Hrádkem nad Nisou a polským Kopaczówem. Při ní bylo zraněno celkem šest osob. V havarovaných vozidlech byly postupně nalezeny krátké zbraně, cigarety a následně i drogy v podobě heroinu.

Jana, Jan a Johannes představují svá města

Komiks, který vás zavede do měst Svazku měst „Malý trojúhelník“ (soutěž) Prezentace a uvedení do komiksu: 26.09.2012, 10 hodin, radnice v Žitavě, Ratssaal

Podzimní odpoledne ve znamení Dožínek

Nejen česko-polský hudební program na podiu, ale i bohatý program pro děti a množství ukázek nabídly návštěvníkům letošní Dožínky v Hrádku nad Nisou.

Jedenáctý ročník Evropské pouti – opravený mostek mezi polskou a českou obcí i ukázka venkovského soudnictví

Hraniční mostek přes Oldřichovský potok je symbolickým svědkem proměny pohraničí. Před jedenácti lety mohl být otevřen jen během slavnosti a celý den jej hlídali celníci. O mrazivé půlnoci 20.12. 2008, při vstupu naší země do Schengenského prostoru, zde starostové přeřezávali fričkou zátarasy. A dnes je zde nová asfaltka pro pěší i cyklisty, která propojuje přes hraniční potok obě obce.

Účastníci workshopu v Heřmanicích objevovali stopy společných dějin v regionu Trojzemí

Dva dny naplněné přednáškami a diskusemi strávili společně zástupci spolků a institucí, které se zabývají dějinami. Společně tak mohli objevovat stopy slovanského osídlení na Lužici, sledovat projevy víry i lidových pověr, vidět postupnou obnovu malých sakrálních památek a poznat pohled na dějiny regionu prostřednictvím osobností žen jako byla sv. Zdislava nebo pivovarnice.

Hudbou, obrazy, keramikou i dřevořezbami a informačními bannery se prezentovali umělci z Trojzemí v Hrádku nad Nisou

Po tři dny měli obyvatelé i návštěvníci Hrádku možnost zhlédnout umělecká díla, která v Chrámu Pokoje v Hrádku nad Nisou prezentovali umělci z Trojzemí.

Cyklus přednášek zahájili celníci a jejich téma bylo především pašování drog.

Workshop o tom, jak se přes hranice pašují drogy, jaké jsou jejich účinky i praktická ukázka jak vypadají, zaplnila sál multifunkčního sálu v Bráně Trojzemí v Hrádku nad Nisou.

Nad Bodem Trojzemí opět zavlály vlajky

Opakované krádeže stožárů vlajek na Trojzemí přiměly města, aby zde vlajky vyvěšovala pouze v době slavností. Protože si však toto jedinečné místo zaslouží takovéto ztvárnění, nalezly města řešení a doufají, že plastové stožáry zabrání „sběračům kovů“ jejich odcizení.

Základní kámen mostu - další krůček na dlouhodobě očekávané a budované silnici, která propojí země Regionu Trojzemí

Na dostavbu rychlostní komunikace, která umožní spojení mezi Českou republikou a Německem přes polské území čekají už přes více než 15 let nejen obyvatelé Hrádku a Žitavy ale i zástupci hospodářských firem z celého regionu.

Sport v regionu Trojzemí – nový společný projekt Hrádku a Žitavy

V souvislosti s přípravou a realizací Mistrovství Evropy seniorů v lehké atletice 2012 na území Svazku měst Malý trojúhelník se města chtějí důstojně prezentovat návštěvníkům.

»Hry zemí« v divadle GHT Zittau od 30. května do 3. června 2012

To, co bylo v roce 2011 ještě »Německo-polskými dny divadla« to se dál rozvinulo do podoby mezinárodní slavnosti tedy to »Hry zemí«. Konkrétně to znamená: čtyři hostující představení s hosty z Čech a Polska.

První exkurze „Historického a společenského kabinetu Trojzemí“ vedla do Městských muzeí v Žitavě.

V lednu skončil projekt „Vzpomínka na společnou budoucnost“, jehož cílem bylo vybudování muzejního koordinačního centra v Hrádku nad Nisou a také podpora přeshraniční spolupráce muzejních spolků a institucí v Regionu Trojzemí. Při „Bráně Trojzemí“ v Hrádku nad Nisou tak vznikl spolek, který chce na tuto myšlenku navázat.

Lidová slavnost na Trojzemí přilákala stovky návštěvníků ze všech tří zemí regionu Trojzemí

I přes původní nepříznivou předpověď počasí se v den slavnosti Společnou cestou 21. 4. 2012 sešlo na Bodu Trojzemí přes 2000 lidí, aby si společně připomenuli rozšíření Evropské unie v roce 2004, kdy se právě na tomto místě konala největší lidová slavnost k této příležitosti.

O svých zkušenostech v práci s lidmi s handicapem nebo seniory se podělili zástupci spolků i sociálních zařízení ze všech tří zemí Euroregionu Nisa

Dva dny strávily společně zástupci spolků a institucí, které se zabývají práci s lidmi s handicapem a seniory. Nejen výměna zkušeností, ale především praktické ukázky z terapeutické činnosti si pro sebe navzájem připravily zástupci jednotlivých organizací.

14. zasedání Společné rady Svazku měst Malý trojúhelník

Ve středu 15.3.2012 od 14:00 hodin se v multifunkčním centru Brána Trojzemí v Hrádku nad Nisou uskutečnilo 14. zasedání Společné rady Svazku měst Malý trojúhelník Bogatynia (PL) – Hrádek nad Nisou (CZ) – Zittau (D).

Společnou cestou

21.4.2012 – 16:00 hodin Bod Trojzemí
Lidová slavnost na Bodu Trojzemí nabízí již tradičně bohatý kulturní program ze všech tří zemí i velkolepý ohňostroj.

Svazek měst bude mít svůj stolní kalendář na rok 2013

V rámci společného projektu „Minulost a budoucnost v regionu Trojzemí" vznikne kalendář s fotografiemi ze života v Malém trojúhelníku.

Schválen nový projekt „Bezpečnost v regionu Trojzemí”

Nejen hlubší spolupráci krizových štábů z Hrádku n. N., Bogatyni a Žitavy, ale také akce pro veřejnost a informační letáček s důležitými telefonními čísly a frázemi ve třech jazycích jsou obsahem tohoto projektu.

3. SAMSmarkt – sobotní trh 30. června 2012 v Žitavě

Už nyní se můžete přihlásit!
Čerstvost a různorodost – Mezinárodní trh s produkty z Čech, Polska a Německa

Svazek měst má nové dokumenty

Svazek měst má nové dokumenty, které ovlivní jeho činnost v příštích letech.
Aktualizovaná verze „Stanov Svazku měst Malý trojúhelník“ a „ 2. Společný plán rozvoje Svazku měst Malý trojúhelník“ byly schváleny 15. Března 2012 členy „Společné rady SMMT“.

HLEDAJÍ SE DOBROVOLNÍCI NA MISTROSTVÍ EVROPY!

Mistrovství Evropy v lehké atletice veteránů je v mnoha ohledech velkou výzvou pro organizátory.

Přehlídka vánočních her „JASEŁKA 2012 – JESLIČKY 2012”

31.ledna a 1.2.2012 se bude konat od 16:00 hodin v hlavním sále Domu kultury v Bogatynii přehlídka vánočních her pod názvem „Jasełka 2012 – Jesličky 2012”.

Novoroční setkání dětí se starosty Svazku měst Malý trojúhelník

Jsem jedinečný – to bylo heslo, pod kterým se neslo letošní novoroční setkání dětí z Hrádku nad Nisou, Žitavy a Bogatyni pod záštitou primátora města Žitavy, pana Arnta Voigta.

Vedoucí a členové projektových skupin diskutovali nad pracovní verzí nového Společného pánu rozvoje

Svazek měst pracuje na novém Společném plánu rozvoje, ve kterém jsou stanoveny společné cíle a opatření pro období od roku 2012. Tento dokument bude udávat směr spolupráce a zaměření společných projektů v příštích letech.

10 let Malého trojúhelníka

Spolupráce mezi městy Hrádek nad Nisou, Žitava a Bogatynia začala před více než dvaceti lety po otevření hraničních přechodů. V roce 2001 vznikl svazek měst Malý trojúhelník, díky kterému se podařilo spolupráci rozšířit v dalších oblastech, včetně společného plánování a intenzívního čerpání dotací z přeshraničních fondů.

Evropská pouť, 1. 10. 2011

9. setkání současných a bývalých obyvatel Oldřichova na Hranicích a Kopaczówa

Přeshraniční burza informací

24. září 2011 od 10.00 do 16.00 se koná přeshraniční burza informací v Klášterním kostele Zittau.

Trinationale Ausstellung „Leben im Dreiländereck“ Ausschreibung

Im Rahmen des Festes am Dreiländereck lädt die Stadtverwaltung Zittau Fotobegeisterte dazu ein, ihre schönsten, emotionalsten oder lustigsten Bilder zum „Leben im Dreiländereck“ in einer Ausstellung vom 10. Juli bis 31. August im Rathaus in Zittau zu zeigen.

Trojstranná výstava „Život v Trojzemí“ – hledáme fotografy

V rámci Oslav Trojzemí zve město Zittau nadšené fotografy, aby vystavili svoje nejkrásnější, nejemocionálnější nebo nejveselejší fotografie na téma „Život v Trojzemí" na výstavě, která se uskuteční od 10. července do 31. srpna na radnici v Zittau. Region v srdci Evropy nám nabízí množství podnětů. V okolí řeky Nisy, jezera Kristýna, či v podhůří Lužických hor se najde mnoho krásných pohledů. Zde se také pořádají společné hranice překračující slavnosti.
publicita
Gemeinsame Geschäftsstelle des Städtaverbundes „ Kleines Dreieck“
Společný sekretariát Svazku měst Malý trojúhelník | Ziel/Cíl 3 CZ-D 100011677
Malý trojúhelník © 2010-2011 | design