Novinky

Služebnice, panovnice reformátorky
Diskusní večer žen přinesl nejen bohatý program ale i prostor pro výměnu zkušeností. Přes 50 účastníků z Čech, Německa i Polska tak mohlo prožít nevšední večer na hradě Grabštejn.
Společně silní – Vyšla přeshraniční hospodářská brožura Zittau – Bogatynia – Hrádek n.N.
Svazek měst „Malý trojúhelník“ bude v budoucnu společně propagovat přeshraniční hospodářský prostor.
Scratch - Workshop k tématu hudební péče v oblasti Trojmezí 2013
„Zpívání spojuje“. O tom se můžeme přesvědčit při dvou koncertech, kterých se jako účinkující může zúčastnit každý, kdo se zajímají o hudbu, tedy zejména všichni aktivní zpěváci oblasti Euroregionu.
Sportovní možnosti pro lidi s handicapem
Workshop s životním příběhem maratonce na vozíčku nebo zkušenosti žen z klubu Amazonek nám pomohl otevřít oči a překonat bariéry našich představ.
 

Napsali o nás

Trojzemí slaví deset let svazku měst

ČR, Pl, N. - Deset let trvání vzájemného svazku měst Malý trojúhelník Bogatynia-Hrádek nad Nisou – Žitava si dnes připomínají na všech třech stranách hranic. Po odpolední konferenci v Bogatynii pokračují od 19.00 oslavy v kulturním domě Beseda v Hrádku nad Nisou, kdy během slavnostního večera proběhne mimo jiné i udělení 9 ocenění za dlouholetou přeshraniční práci v rámci Svazku měst. Každé z měst nominovalo 3 oceněné, jsou mezi nimi jak starostové, kteří se podíleli na založení svazku, tak lidé, kteří významně přispěli k rozvoji přeshraniční.

Liberecký deník, 04.11.2011

 

Starostové u hranic zasadili stromy

HRÁDEK NAD NISOU

Dva nové stromy zasadili ve středu starostové měst Malého trojúhelníku Martin Půta z Hrádku nad Nisou, Jerzy Stachyra z Bogatyni a Arnd Voigt ze Žitavy v dubové aleji, která spojuje tato města. 'Spolu se 107 duby vysazenými v roce 2007 je jich tedy již 173,' upozorňuje Hedvika Zimmermannová, manažerka svazku Malý trojúhelník. Minulá výsadba byla spolufinancována z prostředků Evropská unie prostřednictvím Fondu malých projektů v rámci česko-polského projektu Stromy v trojzemí. 'Současné úpravy dubové aleje se zaměřily především na ošetření 83 stromů,' konstatuje. I nyní přispěla na péči o zeleň Evropská unie prostřednictvím Fondu malých projektů, tentokrát z česko-saského programu.

Mladá fronta Dnes, 12.03.2010

 

Česko, Polsko a Německo má propojit kruhový most

Hrádek nad Nisou - Kruhový most, který by spojil Česko, Německo a Polsko. Muzeum Trojzemí na náměstí v Hrádku nad Nisou. Infocentrum v místě bývalé celnice. To jsou plány Svazku měst ležících v Trojzemí - českého Hrádku nad Nisou, německé Žitavy a polské Bogatynii. V místě, kde se stýkají hranice Česka, Polska a Německa, by rádi vybudovali kruhový most.

Starosta věří, že stavba můstku začne za rok 'Proběhla soutěž studentů z Euroregionu Nisa, projekt již je vypracován,' říká starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta. 'Je hotova i studie proveditelnosti, nyní je třeba získat stavební povolení, a to ve třech zemích. Takže je to komplikovanější, všude je trochu jiná legislativa,' podotýká Půta. Přesto věří, že příští rok se začne můstek stavět.

Na tomto symbolickém místě v nedávné minulosti proběhly dvě významné oslavy mezinárodního významu. 1. května, kdy Česká republika i Polsko vstoupily do Evropské unie, se zde sešli tehdejší premiéři Česka, Polska a Německa - Vladimír Špidla, Leszek Miler a Gerhard Schröder.

Ještě větší akce se tu konala koncem roku 2007 při příležitosti vstupu našich zemí do schengenského prostoru, kterým padly kontroly na hranicích Česka se zeměmi Evropské unie. Český premiér Mirek Topolánek spolu s polským kolegou Donaldem Tuskem tu symbolicky přeřízli speciální závoru mezi Českem a Polskem. Kromě nich se tu shromáždili i předseda evropského parlamentu Hans Gert Pöttering, německá kancléřka Angela Merkelová a předseda Evropské komise José Manuel Barosso. Z bývalé celnice na tomto hraničním přechodu chtějí vybudovat Infocentrum Trojzemí. 'Naším záměrem je najít provozovatele restaurace, který by měl na starosti i infocentum. V dnešní době je jeho hledání poněkud složitější,' konstatuje Půta.

První patro by mělo sloužit svazku obcí česko-německo-polského trojúhelníku. 'Je to přirozené místo, kde by se zástupci tří stran mohli setkávat,' doplňuje. Na hrádeckém náměstí vznikne rekonstrukcí dvě staletí starého historického domu Muzeum Trojzemí. 'Jeho cílem je představit historii našeho regionu objektivně. Vykročit z národního pohledu, výklady historie se totiž v jednotlivých zemích liší,' konstatuje starosta Půta.

Svazek měst Malý trojúhelník vytvořily Hrádek nad Nisou, Žitava a Bogatynia v roce 2001. 'Spolupráce našich měst běží již mnoho let. Bylo odstraněno mnoho překážek, hranice, jak jsme je zažívali, již neexistují. Přesto je třeba vytrvale na této spolupráci pracovat,' konstatuje Půta.

Mladá fronta Dnes, 13.05.2009

publicita
Gemeinsame Geschäftsstelle des Städtaverbundes „ Kleines Dreieck“
Společný sekretariát Svazku měst Malý trojúhelník | Ziel/Cíl 3 CZ-D 100011677
Malý trojúhelník © 2010-2011 | design