Novinky

Služebnice, panovnice reformátorky
Diskusní večer žen přinesl nejen bohatý program ale i prostor pro výměnu zkušeností. Přes 50 účastníků z Čech, Německa i Polska tak mohlo prožít nevšední večer na hradě Grabštejn.
Společně silní – Vyšla přeshraniční hospodářská brožura Zittau – Bogatynia – Hrádek n.N.
Svazek měst „Malý trojúhelník“ bude v budoucnu společně propagovat přeshraniční hospodářský prostor.
Scratch - Workshop k tématu hudební péče v oblasti Trojmezí 2013
„Zpívání spojuje“. O tom se můžeme přesvědčit při dvou koncertech, kterých se jako účinkující může zúčastnit každý, kdo se zajímají o hudbu, tedy zejména všichni aktivní zpěváci oblasti Euroregionu.
Sportovní možnosti pro lidi s handicapem
Workshop s životním příběhem maratonce na vozíčku nebo zkušenosti žen z klubu Amazonek nám pomohl otevřít oči a překonat bariéry našich představ.
 

Sportovní možnosti pro lidi s handicapem

Workshop s životním příběhem maratonce na vozíčku nebo zkušenosti žen z klubu Amazonek nám pomohl otevřít oči a překonat bariéry našich představ.

Možná bych teď měla psát, že se na workshopu na téma „Sportovní možnosti pro lidi s handicapem", který se konal 24. - 26. května 2013 v Heřmanicích a byl podpořen z EU prostřednictvím Euroregionu Nisa v rámci FMP z programu Cíl 3 a který společně připravovaly a pořádaly města Hrádek n. N. a Žitava a diakonie CČSH a klub Bez barier, setkalo 22 účastníků z Čech, Polska a Německa.

Asi by stálo i za zmínku, že to byla poslední aktivita v našem společném německo-českém projektu „Sport v regionu Trojzemí" ve kterém jsme kromě realizace dalších dvou workshopů pořídili navigační systém k bodu Trojzemí, vítací tabule na příjezdech do města a informační tabule o sportovních možnostech v Hrádku, letáčky pro turisty s vyznačenými sportovišti a německý partner vyrobil film o sportu v regionu.

Ale o čem bych vám opravdu ráda napsala, jsou dva okamžiky z tohoto workshopu, na kterém byly společně s námi i členové Klubu bez bariér, aby se s námi podělili o své životní zkušenosti. Naše společnost se pomaličku učí žít s lidmi na vozíčku nebo s jiným handicapem. Pomalu zvládáme proměňovat naši nejistotu a soucitný výraz v potřebnou pomoc. Co mě ale úplně odzbrojilo, bylo, když terapeutka Agáta vzala židli na bowlingovou dráhu, aby se Daniel, který je upoután svou nemocí svalů na vozík, ale nemoci se nepoddává a za pomoci druhých a zábradlí dokáže vyjít do schodů, mohl o tuto židli opřít a bowling hrát společně s námi. V tu chvíli mi došel význam integrace a potřeba hledat další cesty k sobě navzájem.

Druhý den měla Agáta referát o tom, co vše v rámci jejich klubu dělají a také vyprávěla, jak přihlásila Daniela na „Evropský maraton vozíčkářů 2012" ve Zhořelci. Před maratonem jeli s Danielem do Zhořelce, který si sám projížděl ulicemi, aby se na tento závod připravil.

Když v den maratonu přijeli na start s Danielovým obyčejným nemocničním vozíkem, zmocnilo se Agáty zděšení, když viděla, s jakým technickým sportovním vybavením, trenéry a doprovodnými týmy nastupují ostatní závodníci a do jaké situace tak mladého závodníka-vozíčkáře nechtěně dostala. Daniel na svém obyčejném vozíku zvládl 42 km a 150 m převýšení a do cíle maratónu dojel jako první.........

I letos se Daniel tohoto závodu zúčastní a opět na svém obyčejném vozíku. Po loňském vítězství byl sice přijat do sportovního klubu v Bogatyni a má svého trenéra, ale na vozík se peníze nenašly. Účastníci workshopu se dohodli, že se pokusí Danielovi pomoci, aby v roce 2014 mohl startovat za stejných podmínek jako jeho soupeři.

Končí projekt, avšak ne spolupráce. Na hrádeckých městských slavnostech budou mít lidé s handicapem možnost představit svou činnost v rámci výstavy chráněných dílen působících zde v Trojzemí v husitském Chrámu Pokoje a na podzim se poté prezentovat na „Festivalu umělecké tvorby osob s handicapem" v polské Bogatyni. Pokud byste se i vy chtěli zapojit nebo pomoci, jste srdečně vítáni.

Zpracovala ThMgr. Hedvika Zimmermannová
hedvika.z@eurnet.cz, 723 255 696

publicita
Gemeinsame Geschäftsstelle des Städtaverbundes „ Kleines Dreieck“
Společný sekretariát Svazku měst Malý trojúhelník | Ziel/Cíl 3 CZ-D 100011677
Malý trojúhelník © 2010-2011 | design