Novinky

Služebnice, panovnice reformátorky
Diskusní večer žen přinesl nejen bohatý program ale i prostor pro výměnu zkušeností. Přes 50 účastníků z Čech, Německa i Polska tak mohlo prožít nevšední večer na hradě Grabštejn.
Společně silní – Vyšla přeshraniční hospodářská brožura Zittau – Bogatynia – Hrádek n.N.
Svazek měst „Malý trojúhelník“ bude v budoucnu společně propagovat přeshraniční hospodářský prostor.
Scratch - Workshop k tématu hudební péče v oblasti Trojmezí 2013
„Zpívání spojuje“. O tom se můžeme přesvědčit při dvou koncertech, kterých se jako účinkující může zúčastnit každý, kdo se zajímají o hudbu, tedy zejména všichni aktivní zpěváci oblasti Euroregionu.
Sportovní možnosti pro lidi s handicapem
Workshop s životním příběhem maratonce na vozíčku nebo zkušenosti žen z klubu Amazonek nám pomohl otevřít oči a překonat bariéry našich představ.
 

Oslavám vévodila voda

Oslavy Trojzemí, které letos pořádal Hrádek nad Nisou, se musely vzhledem k rekonstrukci středu města konat na Krisýně. To ale dalo pořadatelům možnost využít pro tradiční soupeření týmů měst prostředí rekreačního areálu včetně vodní hladiny.

Po pátečním oficiálním zahájení oslav se odehrály první soutěže VIP týmů u restaurace Na Jihu. Vedení se ujal Hrádek, přestože hlavní disciplínu, vylovení lodiček z hladiny jezera, těsně prohrál. Večer zakončilo společné vypouštění balónů pro štěstí.

V sobotu byly VIP týmy rozšířeny o další členy. Zástupce měst čekala nejlákavější disciplína, závody dračích lodí. I když to zpočátku vypadalo, že bude obtížné sestavit dvacetičlenné posádky, možnost vyzkoušet si něco ne zcela běžného nakonec překvapivě zlákala i řadu příchozích, takže Hrádek nad Nisou obsadil dokonce dvě lodě. Už úvodní instruktáž a cvičné jízdy způsobily vyčerpání některých členů posádek, natož opakovaná první rozjížďka mezi hrádeckými posádkami, které měly podle rozhodčích problém vejít se do připravené dráhy.

S velkou převahou obsadily první dvě místa obě domácí posádky. Zatímco při první rozjížďce vyhrála o pouhých 26 setin sekundy posádka tvořená převážně zástupci města, ve finále se pořadí vyměnilo a o 29 setin sekundy vyhrála posádka složená převážně zástupci škol a školek. Polská s německá posádka byly v tomto souboji poraženy o více než 8 sekund.

Déšť, který zchladil všechny soutěžní týmy, způsobil předčasné ukončení soutěží. Letošní soutěž týmů vyhrálo město Hrádek nad Nisou před Bogatynií a Žitavou.

Sobotní program na pódiu patřil amatérským hudebním uskupením z Trojzemí. Po zmíněném dešti se naštěstí počasí umoudřilo, takže na liberecké Hush a Joe Satriani revival se na Kristýnu vrátilo i publikum. Jedinečnou podívanou sobotního programu byl ohňostroj. Jeho autor, p. Jaroslav Novotný, dokonale využil prostředí Kristýny. Část efektů vylétala z vodní hladiny, zbylé se v ní alespoň odrážely.

Nedělní program patřil hlavně městům Malého trojúhelníku. Protože se o většinu vystoupení postaraly dětské soubory a školní kolektivy s jejich učitelkami, bylo na Kristýně živo. Nejen pro účinkující byly v rámci oslav přichystány doprovodné aktivity.

V závěru Oslav Trojzemí změnil majitele štafetový kolík, který předávají starostové měst pořadateli oslav příštích. Jubilejní 15. oslavy hostí příštím rokem Žitava.
Vít Štrupl

publicita
Gemeinsame Geschäftsstelle des Städtaverbundes „ Kleines Dreieck“
Společný sekretariát Svazku měst Malý trojúhelník | Ziel/Cíl 3 CZ-D 100011677
Malý trojúhelník © 2010-2011 | design